Grill360 GRILLOWY LIFESTYLE Jak zachować świeżość jedzenia? Sprawdzone rady

Jak zachować świeżość jedzenia? Sprawdzone rady

decofire
0 686
Jak zachować świeżość jedzenia? Sprawdzone rady

Wszyscy wiedzą, że produkty im świeższe, tym lepsze. Tylko jak o to dbać, kiedy zakupy robimy raz na tydzień, a na codzienne wychodzenie do sklepu po prostu szkoda nam czasu. Jest kilka prostych trików, które sprawiają, że z kupionych towarów można korzystać dłużej. Jak przedłużyć świeżość jedzenia? Poznaj proste sposoby!

Zacznij od lodówki

Te produkty, które wymagają przechowywania w niższych temperaturach, trzymaj w lodówce. Aby zachować świeżość jedzenia stosuj się do kilku uniwersalnych zasad.

Najwyższe półki są odpowiednie dla produktów, na których widnieje napis „po otwarciu przechowywać w lodówce”. Górna półka utrzymuje zazwyczaj temperaturę 8 stopni i jest ona stosunkowo wysoka, dlatego trzymamy na niej soki, mleko, przetwory i dżemy.

Półka środkowa to idealne miejsce na sery, jajka, jogurty, śmietanę i masło. Temperatura 4-5 stopni sprzyja również przechowywaniu ugotowanych potraw i obiadów na kolejny dzień.

Przeczytaj też: Jedzenie na chandrę. Co jeść, żeby jesienią tryskać energią?

Dolne półki utrzymują w lodówce najniższą temperaturę (około 2 stopnie), dlatego należy na nich przechowywać mięso i ryby (te, których nie mrozimy).

W szufladach temperatura wynosi do 10 stopni, a więc to najlepsze miejsce do przechowywania owoców i warzyw. Ciągłe otwieranie drzwi sprawia to, to na nich temperatura jest najwyższa, dlatego przechowujemy tu ketchup, musztardę, majonez, chrzan czy soki.

Najlepszą zasadą przechowywania żywności w lodówce jest FIFO, czyli first in first out. Oznacza ona, że produkty z krótszą datą ważności lub już otwarte ustawiamy z przodu.

Zainwestuj w pudełka

Jak przedłużyć świeżość jedzenia? Włożyć produkty do pojemników. Żywność w przeznaczonych do tego celu opakowaniach wolniej się psuje, ale też nie wydziela przykrych aromatów. Dobrym rozwiązaniem są pojemniki próżniowe – wyposażone w pompkę, która wysysa z pojemnika powietrze, dzięki czemu jedzenie znajduje się w próżni. Na rynku można dostać również specjalne pojemniki na ser i wędlinę, które powstrzymują ulatnianie się z niego zapachów.

Owoce i warzywa chowaj do specjalnie przeznaczonych do tego celu szuflad. Nie myj ich jednak przed schowaniem do lodówki, ponieważ szybciej się psują.

słoiki

Postaw na przyprawy

W sypkich produktach, nawet tych przechowywanych w pojemnikach, mogą zalęgnąć się mole spożywcze. Odstraszyć można je aromatycznymi przyprawami. Mocny zapach goździków, cynamonu, wanilii i liści laurowych ułożonych w miseczce w szafce kuchennej skutecznie odstrasza szkodniki.

To może Cię zainteresować: Cała prawda o gotowym jedzeniu na grilla

Tajemnice mistrza kuchni

Jest kilka sprawdzonych trików, na to, jak przedłużyć przydatność jedzenia do spożycia. Wśród nich można znaleźć takie rady:

  • jagody, truskawki, maliny, jeżyny, których nie zjesz w danym dniu, a zostały już umyte, przepłukaj w wodzie z octem. Osusz delikatnie owoce i umieść je w otwartym pojemniku wyłożonym papierem,
  • arbuzy (cały owoc) lubią niskie temperatury i ciemność, dlatego najlepiej przechowywać je w piwnicy, owinięte w ściereczkę,
  • morele dłużej zachowają świeżość, jak będziesz je przechowywał w papierze do pieczenia lub wytłoczce do jajek,
  • jabłka opakowane papierem i trzymane z dala od ziemniaków, będą dłużej zdatne do spożycia,
  • avocado będzie dłużej świeże, jeśli obok niego w pojemniku umieścisz przekrojoną na pół cebulę,
  • banany nie ściemnieją, jeśli miejsce, w którym schodzi się kiść owiniesz folią spożywczą,
  • szczypiorek i świeże zioła, aby dłużej zachowały świeżość wystarczy drobno posiekać i zamrozić,
  • pieczarki i inne grzyby przełożone do papierowej torby, drewnianego pojemnika lub miski wyłożonej papierowymi serwetkami nie będą się kurczyć i ciemnieć,
  • pieczywo trzymaj w chlebaku w papierowych torbach,
  • aby opóźnić proces starzenia się jajek, natrzyj ich skorupki odrobiną oleju roślinnego.

Szukasz więcej porad? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!

GD Star Rating
loading...

PODOBNE ARTYKUŁY